Image

La 20 octombrie 2018, între orele 9.30- 15.00, au fost organizate şi desfăşurate mai multe activităţi, la care au participat circa 200 persoane.

Conform planului de acţiuni, la 20 octombrie 2018, între orele 9.30- 15.00, au fost organizate şi desfăşurate mai multe activităţi, la care au participat circa 200 persoane. La deschiderea solemnă a evenimentului sportiv au fost prezenţi: dna Ludmila Sîrbu, analist pe programe de tineret, fondaţia ONU pentru Populaţie din RM; dl Constantin Ţuţu, absolvent al instituţiei noastre, campion mondial la K1 şi actualmente deputat în Parlamentul RM; dl Ilie Leahu, viceprimar al comunei Băcioi; dl Nani Vasile, responsabil pe problemele tinerilor şi sport, APL com. Băcioi; 180 adolescenţi şi tineri, părinţi şi cadre didactice. În cadrul evenimentului dat, ediţia I, s-a decis că se va depune efort comun între liceu şi APL c. Băcioi pentru a continua şi în următorii ani cu alte activităţi de amploare. Inventarul procurat este calitativ şi va fi utilizat la lecţiile de educaţie fizică din liceu. Tinerii câştigători ai competiţiilor sportive au fost premiaţi cu diplome, cupe şi cadouri şi au rămas foarte mulţumiţi. S-a efectuat un schimb de experienţă cu echipa de fotbalişti din s. Brăila, mun. Chişinău, dar şi alte două echipe de fete voleibaliste din s.Truşeni, mun. Chişinău şi LT „Petru Rareş” din Chişinău. Obiectivele au fost realizate, toată lumea împăcată, evenimentul a avut un impact pozitiv asupra unui număr mare de beneficiari.